En Güzel Çocuk Şarkıları ve Ninniler
Hoşgeldiniz
Giriş

Türkçe Yabancı Çocuk Şarkıları

Küçük yaşlardaki çocukların gün içinde ilgilendiği aktiviteler, onların gelişiminde ve bağlı olarak ileriki yaşlarda göstereceği davranışlarda çok önemlidir. Bu aktivitelerin en başında oyun oynamak gelirken, bir diğer önemli husus da dinlediği şarkılardır. 

Çocuk Şarkıları Nedir?

Çocuklarımıza eğitici ve öğretici nitelikte olan, onlara pozitif enerji vererek hareketli ve aktif olmalarını sağlayacak melodileri barındıran onları el çırpmaya, daha sonraki zamanlarda ritm tutmaya, hatta dans etmeye yönlendiren melodileri, sözleri ve video ise görselleriyle çocukların ilgisini çekecek nitelikte olan melodilere çocuk şarkıları denir.

Çocuk Şarkılarının Çocukların Gelişiminde Önemi

Çocuk şarkıları çocukların gelişiminde pozitif etki etmektedir. Yapılan araştırmalara göre gün içinde "yeteri kadar" çocuk şarkısı dinleyen çocukların kelime hazineleri daha hızlı gelişmekte ve ileriki yaşlarda başta müzik olmak üzere bir çok sanat dalında başarılı olmaya daha yatkındırlar.

Yabancı Dilde Çocuk Şarkılarının Önemi

Çocuk yaşta dinlenen yabancı dillerdeki çocuk şarkıları da, ilerleyen yaşlarda çocuğun dil öğrenme yeteneğini geliştirdiğini çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.

İngilizce Neden Şarkılarla ve Müzikle Öğrenilmeli?

Beyni geliştirir

Klasik müzik dinlemenin öğrenme gibi zihinsel işlevlerin performansını arttırdığına yönelik pek çok bilimsel veri bulunmaktadır.

Duygusaldır

Müzikle ilişki derindir ve güçlüdür. Şarkılar duyguların kilidini açan bir anahtardır, ruh halini derinden etkiler, zihinsel ve fiziksel mutluluğu artırır. Duygulara hitap eden her şeyi hatırlamak da kolaylaşır.

Kolaylıkla edinilen bir alışkanlıktır

İnsanların yeni bir dil öğrenmeyi zor bulmalarının bir sebebi de çalışmalarına ayıracak ekstra bir zamanlarının olmayışıdır ancak müzik gidilen her yere götürülebileceği için zamandan ciddi anlamda tasarruf sağlayacaktır.

Kültürü öğretir

Şarkılar o dilin kültürü, o dili konuşan insanların nasıl düşündüğü ve ne hissettiği hakkında bir öngörü kazandırır. Kültüre aşinalık ise o dili konuşan insanlarla iletişimi kolaylaştırır.

Yeni yapı ve kelimeler öğretir

Tematik kelime edinimi veya belirli zamanların öğretilmesi için kullanılabilecek pek çok şarkı bulunmaktadır. Öğretmenler bu şarkıları kullanarak yapı veya kelimeleri edindirme gayreti içine girdiklerinde öğrenciler farkında olmadan bu yapı ve kelimelere aşina olacaklardır. Aynı zamanda bu yöntem, tablo ve formüllerden çok daha eğlenceli ve etkili bir öğrenme süreci sunacaktır.

Günlük konuşma dilini öğretir

Şarkılar içinde yararlı birçok kelime, deyim ve ifade içerirler. Ayrıca bu şarkılarda hedeflenen kitle ana konuşma dili İngilizce olan kişiler olduğu için şarkılar ve müzikler güncel dili ve ifadeleri içerirler. Ülkemizde yabancı dil eğitimi almış pek çok kişi yurt dışına çıktığında konuşma dilinin öğrendikleri dilden çok farklı olduğundan dert yanmaktadır. Düzenli olarak dinlenen şarkılar aradaki bu boşluğu kapatmak ve günlük konuşma diline farkındalık kazanmak adına faydalı olacaktır.

Telaffuza aşinalık kazandırır ve geliştirir

Şarkılar telaffuza ve İngilizcenin ritmine, tonuna ve temposuna odaklanma imkanı tanıyacaktır. Düzenli olarak yabancı dilde şarkılar dinleyen kişi farkında olmadan telaffuzunun geliştiğini fark edecektir.

Kalıcı öğrenmeyi sağlar

Şarkıların içindeki kelime ve ses kalıplarının çoğu tekrarlanan bir yapıdadır ve bu onları zihne almayı kolay bir hale dönüştürür. Düzenli olarak dinlenen şarkılar içindeki kelimeleri ve deyimleri farkında olmadan ve kolaylıkla ezberletecektir ve unutma kolay kolay gerçekleşmeyecektir.

 

Sitemizde çocuklarımızın gelişimine katkı yapacak çocuk şarkıları derlenmiş ve sizlerin beğenisine sunulmuştur.


Yorum Yazın

İgili Makaleler

RSS