En Güzel Çocuk Şarkıları ve Ninniler
Hoşgeldiniz
Giriş

Çocuk Şarkılarının Çocuklarımızın Gelişiminde Önemi

Küçük yaşlardaki çocukların gün içinde ilgilendiği aktiviteler, onların gelişiminde ve bağlı olarak ileriki yaşlarda göstereceği davranışlarda çok önemlidir. Bu aktivitelerin en başında oyun oynamak gelirken, bir diğer önemli husus da dinlediği şarkılardır. 

Çocuk Şarkıları Nedir?

Çocuklarımıza eğitici ve öğretici nitelikte olan, onlara pozitif enerji vererek hareketli ve aktif olmalarını sağlayacak melodileri barındıran onları el çırpmaya, daha sonraki zamanlarda ritm tutmaya, hatta dans etmeye yönlendiren melodileri, sözleri ve video ise görselleriyle çocukların ilgisini çekecek nitelikte olan melodilere çocuk şarkıları denir.

Çocuklar ufak yaşlardan itibaren konuşmayı ve şarkı söylemeyi aynı anda öğrenmeye başlarlar. Hatta konuşmaya başlamayan çok ilk önce ağzıyla bilinçsizce çeşitli müzikal melodiler çıkarır. Belirli bir süre sonra ise çocukların çalan müziklere verdikleri tepkiler ve genellikle kayıtsız kalamamaları kolaylıkla gözlemlenebilir. Televizyondaki bir çizgi film nasıl çocukların ilgisini çekebiliyorsa, müzikler de aynı şekilde ilgisini çekecektir.
Çocuk şarkıları, çocuklar için normal şarkılara göre çok daha ilgi çekicidir. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Çocuk şarkıları bestelenirken çocuklar tarafından dinleneceği bilindiği için kullanılan sözlerde çocukların ilgisini çekebilecek sözler olmalıdır. İşin uzmanları çocukların ilgisini çekebilecek konuları şarkılarda onların anlayabileceği şekilde yorumlarlar. Örneğin hayvanlar, çocuklar tarafından son derece cazip varlıklardır. Şarkılarda hayvanlardan bahsetmek ve bunu hayvanların çıkardıkları seslerle pekiştirmek çocuklar için son derece ilginç ve öğrenmesi kolay şarkılardan bir tanesi olacaktır. Örneğin Köpek Uçmak İstemiş adlı şarkıda da aslında kargaların ne kadar zeki hayvanlar oldukları vurgulanmış.

Nispeten biraz büyümüş çocuklarda şarkı sözlerini algılama ve bir anlam çıkarma beceresi de daha gelişmiş olacaktır. Bu yüzden çeşitli mesajlar içeren, yapılması ve yapılmaması gereken şeyleri anlatan sözlü şarkılar çocukların şarkılardan bir ders çıkarmasını ve bu sayede iyiyi ve kötüyü daha iyi anlamalarına sebep olur. Bu yönüyle çocuk şarkıları, çocuklar için hem eğlendirici hem de öğreticidir. Hayali öğeler içeren çocuk şarkıları da çocuklar tarafından ilginç karşılanmaktadır. Çünkü hayali öğeler sadece çocuklar için değil hemen hemen her yaş grubundan insanın ilgi alanı olabilir. Konuşan hayvanlar, konuşan bitkiler ve bunun gibi gerçek hayatta gerçekleşmeyecek pek çok durum şarkılarda çocukların ilgisini çekmek için kullanılmakta. Çocuk şarkıları, çocukların kısa yoldan ezberleyip, söyleyebilecekleri şekilde bestelenir. Bu sayede çocuk hem çabuk öğrendiği için hem de zorlanmadan söyleyebildiği için şarkıyı sevecektir. Bu yüzden çocuk şarkıları çocukları yeni şarkılar öğrenmeye de teşvik eder. Masal dinlemeyi seven çocuklar, hayali öğeler içeren şarkıları da sever ve kolaylıkla ezberlerler.

Günümüzde kreş ve ana okullarında ana aktivitelerden bir tanesi çocuklara çocuk şarkıları öğretmektir. Bu şarkılar toplu halde söylenir ve şarkının aslında ne anlatılmak istediği de çocuklara anlatılır. Bu sayede çocuklar söyledikleri şarkıları da bilinçli bir şekilde söylemeye başlarlar. Örneğin İki Uzun Kulağım Bir Fısıltıyı Duyar şarkısının sadece adında bile birkaç bilgi saklıdır. Tavşanların kulaklarının uzun olduğu ve en ufak sesi duyabildikleri gibi bilgiler çocuklar tarafından anında ezberlenir ve kolay kolay unutulmaz.

Çocuk Şarkılarının Çocukların Gelişiminde Önemi

Çocuk şarkıları çocukların gelişiminde pozitif etki etmektedir. Yapılan araştırmalara göre gün içinde "yeteri kadar" çocuk şarkısı dinleyen çocukların kelime hazineleri daha hızlı gelişmekte ve ileriki yaşlarda başta müzik olmak üzere bir çok sanat dalında başarılı olmaya daha yatkındırlar.

Yabancı Dilde Çocuk Şarkılarının Önemi

Çocuk yaşta dinlenen yabancı dillerdeki çocuk şarkıları da, ilerleyen yaşlarda çocuğun dil öğrenme yeteneğini geliştirdiğini çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.

 

Sitemizde çocuklarımızın gelişimine katkı yapacak çocuk şarkıları derlenmiş ve sizlerin beğenisine sunulmuştur.


Yorum Yazın

İgili Makaleler

RSS