En Güzel Çocuk Şarkıları ve Ninniler
Hoşgeldiniz
Giriş

10.000 TECAVÜZ, ŞİDDET VE CİNAYET HABERLERİ HAKKINDA...

45
You can skip to video in 15

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by User - Kategori: Çizgi Filmler ve Animasyonlar
7 İzlenme
Sitemizde sadece tamamı YouTube'dan derlenen ve video sahibinin YouTube API kullanıcılarının erişimine izin verdiği ve yükleyicisi tarafından paylaşılabilir olarak belirtilen içerikler paylaşılmaktadır, host EDİLMEMEKTEDİR. İçeriklerle ilgili bir hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen info@cocuksarkisidinle.com adresinden iletişime geçiniz.

All content on our site is embeded from YouTube with original YouTube API. Only the videos that are "permitted to be embed" are listed on our site. We DO NOT host the videos.

Açıklama

Cinayet, Tecavüz ve Şiddet Haberleri Yasaklanmalı mı?

Şimdiye kadar neden gündem olmadığını merak etmekle birlikte, gündem olduysa da bu durumu kendi eksikliğim olarak kabul edip bu yazıcığı yazma isteğime engel olamadım. Çünkü durum gerçekten çok vahim. İlerleyen satırlarda ne demek istediğimi daha iyi anlatacağımı düşünüyorum.

90' lı yıllarda siz de farketmişsinizdir haber bültenlerinde bir uyarı çıkardı. Lütfen çocuğunuzu ekrandan uzaklaştırınız! Biz de o çocuk aklımızla hep merak ederdik "acaba ne gösterecekler" diye. Ben her uyarıda ekrana bir canavar çıkacağını düşünürdüm. :) O haberleri izleyemediğim için şu anda bile merak içindeyim. Belki de iyi ki izlememişimdir, izletilmemiştir. O yüzden şimdikilere göre o yıllardaki haberler hep masum kalmıştır gözümde. Belki de o zamanlar insanlar daha saftı ya da biz çocuk olarak, dünyayı daha saf görüyorduk. Siz de bu durumun muhasebesini kendi kendinize yapabilirsiniz. Konu da şu olsun : 90' lı yıllara kadar olan okul disiplin suçlarını, bir de 2000 ve sonrası yaşanan okul disiplin suçlarını karşılaştırınız.

Konuyu hep birlikte daha iyi kavrayabilmemiz için Amerika' da yapılan bir araştırmayı inceleyeceğiz. Şöyle ki:

1940' lı yıllardan beri Amerika'daki devlet okullarında en önemli disiplin suçları sakız çiğnemek ve koridorda koşmaktı (hemen hemen bizdeki 90'lar kuşağı gibi), daha sonra bu suçlar; çocuk yaşta hamilelik, tecavüz ve saldırıya dönüşmüştür. Aşağıdaki tabloyu inceleyelim.

1940 1990
----------------------------- -----------------------------
Derste konuşmak Uyuşturucu alışkanlığı
Sakız çiğnemek Alkol alışkanlığı
Gürültü yapmak Hamilelik
Koridorda koşmak İntihar
Söyleneni yapmamak Tecavüz
Giyim kurallarına uymamak Hırsızlık
Etrafı kirletmek Saldırganlık.
------------------------------------------------------------------
Kaynak: Stephan R. Covey Etkili Ailelerin 7 Alışkanlığı s.12

Bu değişimin sebebi sizce nedir?
Bana sorarsanız televizyon derim. Çocuklar aileleriyle birlikte günlük 6-7 saate kadar televizyon haberlerini izleyebiliyorlar ve onlar henüz bir irade ya da yargılama gücüne sahip değiller.Bu haberlerin içinde yaklaşık on bin kere şiddet, tecavüz, intihar, hırsızlık, uyuşturucu kullanımı gibi haberlere maruz kalıyor o körpecik beyinler. Ebeveynler bir yere kadar önlem alabilir. Asıl mesele devletin bu duruma bir el atması gerektiği (fikrimce). Bu haberler öyle ballandıra ballandıra anlatılıyor ki, günlük yaşamda normal olup biten olaylarmış gibi görünüyor(Gösteriliyor demeyeceğim). Düşünün o tazecik yürekler nasıl köreliyor? Nasıl şiddete yöneliyor? Bu çocuklar bu milletin gelecekteki mühendisleri, mimarları, doktorları, en önemlisi de öğretmenleri. İşler kötüye giderse önümüzdeki 30-40 yılın Türkiye'sini düşünmek beni korkutuyor.

Şiddet içeren, tecavüz ve intihar içeren haberlerin televizyonlarda yasaklanması gerekir mi sizce?
En değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza güzel şeylerden bahsedelim ki güzel bir düşünce hazneleri olsun, güzel şeyler üretsinler. Onları spora, okumaya, sosyal sorumluluk projelerine yöneltelim. Paylaşmayı ve saygıyı, tüm canlılara karşı sevgi göstermeyi öğretelim.

Daha yaşanabilir bir dünya ümidiyle, sevgiyle kalın...


Fikirlerinizi ve yorumlarınızı belirtmeniz benim için önemlidir.
-------------------------------------------------------------------
iletişim
e-mail: m.aliarslanhan90@gmail.com
https://iyibirimisin.blogspot.com/

Yorum Yazın

RSS